Компютърът постоянно се изключва...

Програми, части, компютри и проблеми с тях от всякакво естество.

Модератор: GTA-BG Модератори

Потребителски аватар
venom_961
Напреднал
Регистриран: 03 май 2011, 10:02

Re: Компютърът постоянно се изключва...

Мнение от venom_961 » 30 юли 2012, 09:35

Ico_BG написа:Не съм специалист и сам си сложих термопастата. Гледах уроци, всичко уж както трябваше го направих, но явно все пак съм объркал някъде. Мисля скоро да го закарам в сервиза. :D
Защо просто не го разглобиш целия и не провериш някъде да не е влезло нещо което не трябва. При мен се събираше прах преди много време и ми даваше проблеми. Оказа се, че вентилаторчето което охлажда видео картата се беше напълнило с "памук" и се движеше с 300 зора.
Изображение

Потребителски аватар
Ico_BG
Умопобъркан
Регистриран: 01 сеп 2009, 11:42

Мнение от Ico_BG » 30 юли 2012, 12:26

Ми, просто забравих да го напиша. Разглобих го миналата седмица целия, дънната платка я оставих сама, разглобих всяко възможно вентилаторче, махнах перката от захранването, почистих я, почистих и перката от видеокартата, дори с клечка за уши минах и през всеки пролук между кондензаторите, абсолютно никъде прах не оставих. :D

Потребителски аватар
A.T.L.
Вманиачен
Регистриран: 15 апр 2011, 12:54
Контакти:

Мнение от A.T.L. » 30 юли 2012, 12:33

venom_961 написа:Защо просто не го разглобиш целия и не провериш някъде да не е влезло нещо което не трябва. При мен се събираше прах преди много време и ми даваше проблеми. Оказа се, че вентилаторчето което охлажда видео картата се беше напълнило с "памук" и се движеше с 300 зора.
Замърсяването на вентилаторите е най-големия проблем причинен от праха и според мен трябва да им обърнеш специално внимание.
Боги написа:За по-добро охлаждане си провери кутията - как върви въздушният поток, има ли достатъчно отвори. Ако кутията е ОК погледни къде си сложил компютъра - ако си го забил в някой затворен шкаф на бюрото не очаквай добро охлаждане. Колкото повече въздух има в стаята и колкото повече достъп има той до кутията, толкова по-добре. Лятото ако се наложи купи малък вентилатор, който се монтира на единия страничен капак на кутията за по-добро охлаждане. Ако не ти се занимава със закупуване на вентилатор, то и обикновен вентилатор /за баня, стандартен стаен и т.н./ ще ти свърши чудесна работа - отваряш кутията и го насочваш по начин, че да охлажда. Изпробвано е и работи, но това е друга тема, да не се отклонявам.
Наистина ако си го заврял в някоя дупка по добре го изкарай от там и пробвай да си вземеш PC вентилатор или си отвори кутията и както каза Боги си насочи какъвто и да е вентилатор към нея. Самото отваряне на кутията малко ще помогне за намаляването на температурите, но ще увеличи насабирането на прах и ще трябва да го чистиш по-редовно.
predator написа:Преди да изгори го носех да го чистят и се оправяше, но следващата година пак и пак...и все го оправях и накрая...
То по принцип е добре на всяка година да се прави профилактика, за да се избегнат проблеми. То моя комп също прегрява но ако прегрее повече просто се изключва. Щом казваш че с почистването на видео картата се е оправил частично проблема, пробвай да си я изчистиш по-детайлно и да обърнеш специално внимание на вентилаторите и евентуално да си отвориш кутията и така да си я оставиш.
Vladko1 написа:Аз моят примерно го чистя през месец-два дори и да има много малко прах. Вече през половин година си проверям термо пастата на процесора и видеото. Примерно при мен държи доста високи температури заради малката кутия и липсата на Куъл енд Куайът, заради старият биос
Може и на теб да ти е малка кутията. На мен компа постоянно се самоизключва и смятам да го дам на скапан сервиз, и логиката води до там, че ако искам да ми се запази гаранцията трябва да дам допълнителни 16 лева, а всичко това много ме изнервя при положение, че мога сам да си го оправя, но баща ми не дава.
Боги написа:Да, наистина можеш да опиташ с четка между ребрата на радиаторите, но клечки за уши или клечки за зъби също биха ти свършили добра работа.
Това с четката, да клечки за уши може би, но клечки за зъби? Не ти препоръчвам. Ще вземеш да нараниш някое краче на интегрална схема и ще видиш после какво ще стане :( .

Потребителски аватар
Ico_BG
Умопобъркан

Мнение от Ico_BG » 30 юли 2012, 16:24

Всичко, което си написал, съм го направил, без това да сменя кутията с по-голяма. Вярвам, че и сега си е с нормален размер, няма голям смисъл да сменям кутията. В момента кутията иначе е отворена, насочил съм вентилатор към процесора най-вече, други две вентилаторчета охлаждат допълнително процесора, но пак прегрява и то най-вече докато правя някой рендър. Температурите стигат до 70-80 градуса, а производителността според мениджъра на Windows 7 - до 95%. По-нататък не знам дали може, не съм го наблюдавал, но след известно време след тези показани резултати, компютърът изключва и съм 100% сигурен, че е именно заради процесора. А иначе видеокартата я бях разглобил, термопастата й беше почти изчезнала, смазах я и нея, не знам дали съм оправил някакъв проблем, но изключванията като че ли, намаляха.

Потребителски аватар
Ico_BG
Умопобъркан

Мнение от Ico_BG » 30 юли 2012, 21:35

Значи, направих едно допълнително масово изчистване на вътрешността на компютъра. Досега доста бучеше също, но не ми правеше впечатление. Преди 1 час изключи и този път реших да предприема по-сериозно мерки. Качих го компютъра на масата като пациент, махнах му текущото захранване (400W), на което... забелязах, че има два свързани кабела с от онези черните тиксови лепенки... Изолационни някакви бяха, забравих, та... няма значение, но това доста ме усъмни като качество на самото захранване. Смених го със старото, което е 350W и което почистих обстойно също. Едното охладителче за HDD-то го преместих до другото, което се намира до процесора, махнах също DVD устройството, просто има един голям кабел, свързващ го с дънната платка, който много ми пречи, а и без това от година сигурно не съм ползвал записвачката, затова реших да го махна. А и, мисля, че някой ват за останалите компоненти ще дойде по-добре. :mrgreen: Махнах и наскоро-купената 2GB DDRII памет, сега го включих и абсолютно никакво бучене! Тихо като във вакуум. Мисля да го натоваря, за да видя дали ще изключи, но имам странното усещане, че няма да стане това. :)

P.S. Един друг проблем обаче – не знам в кое всъщност е било проблема. Дали в захранването, дали в охлаждането на процесора, дали от рам паметта, предложения?

Потребителски аватар
A.T.L.
Вманиачен
Контакти:

Мнение от A.T.L. » 30 юли 2012, 21:39

Ico_BG написа:P.S. Един друг проблем обаче – не знам в кое всъщност е било проблема. Дали в захранването, дали в охлаждането на процесора, дали от рам паметта, предложения?
За бученето ли става въпрос?

Потребителски аватар
Ico_BG
Умопобъркан

Мнение от Ico_BG » 30 юли 2012, 21:40

Всъщност, ако е само за това - според мен е от захранването. Но наистина се надявам и да не изключва.

Потребителски аватар
A.T.L.
Вманиачен
Контакти:

Мнение от A.T.L. » 30 юли 2012, 21:43

Рам паметта няма нищо общо със прегряване/изключване. Бученето ти идва или от вентилаторите или от твърдия диск. Може и захранването да има пръст но ме съмнява а и още не разбирам нищо от захранване. Само от рам, дъно и твърди дискове :oops: .

Потребителски аватар
Ico_BG
Умопобъркан

Мнение от Ico_BG » 31 юли 2012, 15:02

Мисля сега пак да сложа РАМ паметта, защото все пак искам повече памет, та... те нали са четири слота - два жълти и два червени. Жълтите вече са заети от памет по 1GB, 2GB в един от червените ли да я сложа? Защото един човек ми беше казал, че трябва да са подредени по низходящ ред - от по-голям капацитет на памет до по-малък. И следователно се получи нещо такова:

Изображение
//Pardon my drawing skills

Нещо не ми се струва логично в един тип (цвят) слотове да има два различни капацитета памет. Дали това ще да е една от причините за проблемите? Я кажете как да си ги "подредя"... :mrgreen:

Потребителски аватар
A.T.L.
Вманиачен
Контакти:

Мнение от A.T.L. » 31 юли 2012, 15:37

Ico_BG написа:...
Не. Това няма нищо общо. По добре си сложи рам-а че може да ти се появят други проблеми. Всъщност сега се сетих, че това са 2 канала и по добре да слагаш примерно 2 гб на даден и 1 гб на друг за оптимална работа но не мога да ти кажа на жълт или червен. Сам трябва да прецениш-как работи. Питах един приятел, той каза, че щом има 2 цвята значи по-добре ако имаш 2 рам да ги сложиш на един и същи цвят или ако имаш 3 - 2гб и 1 гб да сложиш 2 гб на един цвят и 1гб на друг. Все пак това го учихме преди една година и може да те излъжа. Не съм сигурен както и той каза че не е сигурен. Питах и друг а той ми отговори - :shock: :shock: :shock: . :mhihi: . Сам си прецени какво да правиш но съм 100% сигурен че това са 2 канала и да ги месиш е неуместно. Според мен няма значение дали ги слагаш едно след друго, а по-скоро има значение канала. Иначе рам няма общо с прегряване/изключване, по-скоро с либсата на включване или чсти грешки или по-скоро да не може да ти тръгне игра/програма, но нищо от това което предполагаш.

Потребителски аватар
Ico_BG
Умопобъркан

Мнение от Ico_BG » 31 юли 2012, 15:39

Аха, ми след малко го слагам на операционната маса и започвам да експериментирам. :D Ще сложа първо 2GB на жълтото, а на червеното ще сложа двете по 1GB, пък да видим дали ще стане.

Отговори

Върни се в “Софтуер, хардуер и телефони”